Gyorsan leszögezném, hogy nem szeretnék a blogból gasztro-blogot csinálni, viszont tartom magam az állításhoz, amit már itt is pedzegettem, hogy némely ország konyhája annyira fantasztikus, hogy ez önmagában elég indok lehet egy utazáshoz. Vietnam ilyen ország, ahol ugyan van látnivaló bőven, mégsem lehet szó nélkül elmenni az ország konyhája mellett: ha szeretünk enni és új dolgokat kipróbálni, akkor jó eséllyel utunk fénypontjaként fogjuk megélni az itt elfogyasztott ételeket. Összeszedtem 5 kedvenc ételem, amik annyira zseniálisak, hogy muszáj őket kipróbálnunk, ha Vietnamban járunk.

dsc_1329.JPG

Ahogy az a bevezetőből talán érezhető, nekem személy szerint a vietnami konyha az egyik kedvencem. Nem szeretnék viszont nagyon mélyen belemenni a vietnami konyha rejtelmeibe, egyrészt mivel nem vagyok se szakács, se ételkritikus; másrészt mivel Vietnam konyhája annyira változatos, hogy akár több szakácskönyvet is meg lehetne tölteni a különböző leírásokkal. Nagyon röviden viszont összegezném véleményem a vietnami konyháról, ugyanis úgy vettem észre, hogy otthon a pho-n és a tavaszi tekercsen kívül egyáltalán nem ismertek a vietnami ételek. Legalábbis nem széles körben. Sőt, a kínai gyorséttermeknek köszönhetően a tavaszi tekercs is kínai találmányként él az otthoni köztudatban, holott eredetileg vietnami.

A legjobban talán azzal lehet a vietnami konyhát jellemezni, hogy kifinomult, ami az ország problémás múltjának fényében számomra meglepő. A legtöbb étel a sós, édes, savanyú és csípős ízek kombinációjára, egyensúlyára épül, melyben a legfontosabb összetevő a nước chấm, ami nem más, mint egy minden asztalon megtalálható, s gyakorlatilag minden fogással fogyasztott ízesítő. Rendszerint erjesztett halszószból (sós), nádcukorból (édes), tamarind és különböző citrusfélék levéből (savanyú) és chili paprikából (csípős) áll. Indokinára jellemző egyébként, hogy a só bevitel nagy része és a sós íz elérése halszósz segítségével történik, melynek különleges íze sok fogásban érzékelhető szerte az országban. Jellemző továbbá rengeteg friss fűszernövény használata, ami nagyszerűen egyensúlyozza a fűszeres ízeket.

Ennyiben foglalnám össze a vietnami konyha különlegességét, amit tovább nem is részleteznék, inkább bemutatom azt az 5 ételt, ami garantáltan nagy élményt tud nyújtani mindeninek.

1. Bún chả

Kisméretű, fasírthoz hasonló, faszénen grillezett húspogácsa, hideg rizstésztával, rendszerint egy kosárnyi friss fűszernövénnyel és az elmaradhatatlan, fentiekben bemutatott nước chấm ízesítővel tálalva. Hanoi specialitás, ami szerte a városban megtalálható, bár főleg ebédidőben készített és fogyasztott étel. Érdekesség, hogy északi népszerűsége ellenére közép- és dél-Vietnamban ritka.

Ára: kb. 35-40 ezer dong (kb. 4-500 forint)

dsc_0153.JPG

Bún chả

2. Bánh cuốn

Szintén észak-vietnami eredetű, általában reggelire fogyasztott rizstészta-étel. Az elkészítése érdekes: hagyományosan egy fazék forró víz fölé feszített rongyra kerül az enyhén erjesztett rizstészta-keverék, ami gőzöléssel éri el ruganyos szerkezetét. Az íze sokkal jobb, mint ahogy az elkészítése hangzik, a tészta ízét ugyanis főtt, fűszerezett darált sertéshús, darált fafülgomba és darált mogyoróhagyma adja. Az ehetőre gőzölt tésztát aztán sült hagymával szórják meg, majd az elmaradhatatlan nước chấm-mal együtt tálalják. Érdekesség, hogy dél-Kínában is található hasonló (valamint hasonlóan finom) gőzölt tésztaétel, a kínai verzióban viszont a kínai ízek dominálnak: rendszerint a szójaszósz és az illatos gomba.

Ára: kb. 20-25 ezer dong (kb. 250-300 forint)

dsc_0140.JPG

dsc_0143.JPG

Bánh cuốn

3. Bánh mì

     A szendvics, amit a híres sztárséf, Anthony Bourdain Hoi An-ban járva nemes egyszerűséggel élete legjobb szendvicsének nevezett. Ez tényleg egy olyan étel, amire nem lehet azt mondani, hogy nem szereti valaki, ugyanis rengeteg verziója van. Mivel ez egy szendvics, a lehetőségek szinte határtalanok: a tipikus szendvics-töltelékek között van gőzölt, grillezett vagy serpenyőben sült, fűszeres sertés- vagy marhahús, sült húspogácsa, kenhető sertés májkrém, grillezett csirke, paradicsomos szardínia, sertéshúsgombóc paradicsomszószban, disznósajt, sült tojás, tofu, és a sor egészen hosszan folytatódhatna. Ráadásul sokszor ezek kombinációja alkotja a szendvicset, friss zöldségekkel tarkítva és sokszor speciális, titkos szószokkal megbolondítva. Ami nekem külön tetszik benne, hogy a legtöbb helyen friss, még meleg és ropogós bagettbe kerül a töltelék.

Ára: tölteléktől és helytől függően változó, utcai árusoknál nem ritka a 15 ezer dong-os ár (200 forint), kisebb éttermekben általában ennek körülbelül a duplája.

dsc_1331.JPG

A híres bánh mì, Hoi An-ból.

4. Nộm

     Ez a név konkrétan salátát jelent, aminek rengeteg verziója létezik a vietnami (valamint a thai) konyhában. Többségük fontos alkotóeleme a zöld, még éretlen reszelt papaya, különböző friss zöldségek, mint reszelt fehérrépa, karalábé és káposzta, gyakran sült vagy főtt hússal, rákkal keverve. Egyéb összetevők és fűszerek közé tartozik a tört, ropogós pirított mogyoró, ami egészen zseniális ízt kölcsönöz az egyébként ecettel, fokhagymával és egyéb fűszerekkel ízesített salátának. E saláta extrém verzióiban (bár ez talán csak nekünk extrém) található akár sült veréb vagy fürj, de akár malacfül is.

Ára: általában 12 ezer és 20 ezer dong között (150-250 forint)

dsc_0211.JPG

 Nộm

5. Hải sản 

     A hải sản név, a nộm-hoz hasonlóan nem egy fogást takar, sokkal inkább egy ételtípust, jelentése ugyanis tenger gyümölcsei. Egy ilyen hosszú tengerparttal rendelkező ország esetében természetes, hogy a máshol esetleg egzotikumnak számító halak/rákok/egyéb tengeri állatok itt széles körben és relatíve olcsón elérhetők. Vietnamban járva sokfelé láthatunk tenger gyümölcseire szakosodott éttermeket, ahol akváriumból kiválasztva mi dönthetjük el, hogy mit szeretnénk enni, milyen méretben és mennyiségben, valamint milyen módon elkészítve; a frissesség tehát garantált. Ami az elkészítést illeti, általában főzés, gőzölés, sütés, grillezés, tehát lényegében szinte bármilyen elkészítési mód kérhető. A halakat, rákokat, kagylókat általában elkészítés közben nem vagy csak minimálisan ízesítik, erre fogyasztás közben, az asztalnál kerül sor, különböző szószok, ízesítők formájában.

Ára: A helytől és a választásunktól (mit és mennyit) függ. A nagyobb rákok jellemzően drágábbak, mint a kagylók és kisebb garnélák. Jellemzően úgy 200-300 ezer dong-ért (2500-4000 forint) kipróbálhatunk többféle fogást is (az olcsóbb helyeken).

dsc_0266.JPG

Főtt rákok

dsc_0532.JPG

Főtt garnélarákok

dsc_0246.JPG

Friss, nyers osztriga

dsc_0260_1.JPG

Grillezett garnélarákok

     Ezt az 5 ételt emelném ki, mint Vietnamban kötelezően kipróbálandó fogásokat, biztos vagyok benne ugyanis, hogy ezekből mindenki talál legalább egy, de inkább több olyat, ami ízleni fog. A vietnami konyha valóban zseniális, aki csak egy kicsit is szeret enni, az jól fogja magát itt érezni.

Jártál már Vietnamban? Esetleg máshol ettél már autentikus vietnami ételt? Milyen egyéb fogást adnál ehhez a listához?

16 Comments

  1. kbalazs 2017.01.12. at 17:01

    Nyilván a pho levest (ami elég divatos lett az elmúlt években szinte mindenhol) és mondjuk a vietnámi tavaszi tekercset.

    Válasz
  2. W.L. 2017.01.13. at 00:11

    En leginkabb azokat a ropogos baguettbol keszult friss szendvicseket hianyolom itt!

    Egyebkent fuszerezesuk miatt a thai es a jo (!) kinai kajak nekem jobban bejottek a vietnamiaknal.

    Válasz
  3. hkatinka68 2017.01.13. at 13:49

    Banh Xeo, rizslisztből kókusztejjel készült palacsinta, rákkal, császárhússal,, újhagymával. A pho-n kívül a másik levest a bun-t is nagyon szerettük

    Válasz
  4. desw 2017.01.13. at 15:01

    Hello,

    A megadott árak a képeken látható finomságok árai? Az árak kb street-food kategóriának tűnnek, a képek azért egy picit elegánsabb étkezdét sejtetnek.

    A vietnám vízumot hogy intézted el és kb mennyi volt? Hosszabb időre (10-12) hónapra mennék ki első körben, de eddigi infóim szerint ez nagyon macerás és drága lenne.

    Köszönöm

    Válasz
  5. vorosborisz 2017.01.13. at 15:58

    @desw: Helló! Egyedül a salátás kép készült egy relatíve drága étteremben, és ott azért drágább, mint a cikkben szereplő ár, viszont ez a fogás is gond nélkül megtalálható utcai árusoknál és egyszerű éttermekben a cikkben feltüntetett áron. A többi kép mind egyszerű étteremben készült, bár a bánh mì-s kép a már híressé vált “Bánh mì Phuong” nevű helyről van, Hoi An-ból, ami egyébként szintén nagyon egyszerű, annak ellenére, hogy híres. Sokan (köztük Anthony Bourdain) Vietnam legjobb szendvicsének tartják. A hírnév ellenére viszont rendkívül olcsó, 15-25 ezer dong között van az összes szendvics.
    Ami a vízumot illeti, én Kínában élek, annak is déli részén, így általában busszal járok Vietnamba, így előre, követségen szoktam felvenni a vízumot (úgy tudom, hogy szárazföldön belépve nem vehető fel helyben vízum). A 30 napos turistavízum felvétele rendkívül egyszerű, csak a kitöltött vízumkérlőlap kell hozzá 1 db fényképpel (legalábbis itt Kínában), plusz kb. 50 dollár és minden gond nélkül megadják. Szerintem otthon sem bonyolultabb. Hosszabb vízummal viszont nincs tapasztalatom, azokhoz biztos kell valami külön papír, ami igazolja, hogy miért is szeretnél hosszabb időt maradni. Szerintem érdeklődj a követségen, ott meg kell, hogy mondják mik a feltételek!

    Válasz
  6. desw 2017.01.14. at 05:05

    A magyarországi vietnám nagykövetséggel beszéltem. Az 1 hónapos túrista vízum beszerzésével nem lenne gond, de 10-12 hónapos túrista vízum nincs, csak max valami business kategória, ahhoz meg céges kapcsolat kellene.

    A havi ki-be utazgatás megtörné és megdrágítaná a kintlétet, főleg ha repülővel kellene mennem, ezért keresek valami (fél)legális és olcsó megoldást.

    “így előre, követségen szoktam felvenni a vízumot”

    Online igényled, aztán a kínai vietnám nagykövetségen felveszed?

    Válasz
  7. vorosborisz 2017.01.14. at 07:03

    @desw: Személyesen szoktam igényelni, mert a konzulátus (nem követség, elírtam, bár a lényegen nem változtat) központi helyen található (a Kantonban lévő vietnami konzulátusról beszélünk), és általában rövid idő alatt megvan.
    Ami esetleg működhet, ha valami utazási irodával felvennéd a kapcsolatot (bár szerintem jobb környéken lévő, pl. kambodzsai vagy thai irodákkal próbálkozni), emlékeim szerint rengeteg utazási iroda intéz vízumot némi felárért, akár kínait is (ez sok helyen bonyolult). Nem kizárt, hogy tudnak intézni hosszú tartózkodású vízumot, de személyes tapasztalatom ezzel kapcsolatban tényleg nincs.

    Válasz
  8. desw 2017.01.14. at 07:40

    @vorosborisz:

    Köszi az infót!

    Korábban Kambodzsából akartam átmenni Vietnámba, és találtam is ott embert, aki intézte volna a vízumot (utcai “utazási” iroda), csak az útlevelemet ott kellett volna nála hagynom 1-2 napra, ezt meg elég rizikósnak éreztem.

    Országok között közlekedsz saját vagy bérelt autóval vagy motorral? Ahogy hallom és olvasom, ez sem egy egyszerű mutatvány itt. Tervem az, hogy venni egy autót vagy motort, és azzal bejárni egész Dél-Ázsiát.

    Válasz
  9. vorosborisz 2017.01.14. at 09:14

    @desw: Pedig a legtöbb utazási iroda szerintem így működik. Az 1-2 nap pedig nem is rossz. (én ismerek olyat, aki Kínából intézte a továbbmaradásra jogosító kínai vízumát, és 2 hétbe telt, mire megcsinálták, ugyanis az USA-ba kellett küldeni az útlevelét. Viszont olyanról is hallottam, hogy egy hongkongi iroda becsődölt és a főnök lelépett a Fülöp-szigetekre állítólag vagy valahová a rendőrség elől, és “bent ragadt” néhány ember útlevele. Na ez szívás lehet.)
    Országok között én a buszt preferálom vagy a repülést. Autót nem szoktam bérelni, motort annál inkább, viszont csak országon belül, úgyhogy országok közötti bérelt autós közlekedéssel sem vagyok tisztában. 🙂 A közelekedés amúgy nagyon olcsó tud lenni busszal (ráaádásul gyakorlatilag akár egészen Szingapúrig el lehet jutni csak busszal közlekedve Vietnamból, de akár Kínába is át lehet menni), így talán csak a “szabadságérzet” miatt lehet jó a bérelt autó, hogy oda mész, ahova akarsz, akkor, amikor akarsz. Bár tömegközlekedve is lehet kötetlenül mászkálni, csak ahhoz idő kell.

    Válasz
  10. Eve881 2017.01.24. at 13:53

    @desw: Szia!Nem tudom, hogy mennyire ségít ez, mi most megyünk majd jövő héten haza a párommal Vietnámbol 3hónap után, mi is rengeteget néztünk utána a hosszabb tartózkodásnak mert szeretnénk visszajönni. Viszont sajnos csak 3hónapos a max turista vízum, és azt csak otthonról tudod igényelni. Elvileg létezik business vízum is, ami 3éves ha jól tudom, és az kell hozzá, hogy tulajdon részed legyen egy vietnami vállakozasban, meg nyilván némi papír munka 🙂 remélem tudtam segíteni! Üdv

    Válasz
  11. desw 2017.03.07. at 15:02

    @Eve881:

    Szia!

    Bocs, csak most vettem észre, hogy írtál.

    A budapesti vietnám követségen érdeklődtem pár hónapja, de ott csak 1 + 1 hónapos túrista vízumról beszéltek. Egy hónap az alap, és azt meg lehet hosszabbítani még egy hónappal. Mondjuk én egyből 6-12 hónapos vízumot akartam volna.

    Nektek hogy sikerült elintézni a 3 hónapos vízumot? “Hálapénzzel”?? :DD Nekem volt egy olyan érzésem, hogy ha adnék, akkor simábban menne az ügy, de végül nem próbáltam meg. Tudom, papírkutya vagyok!

    Ez a “bevásárlom” magamat a cégbe dolog nekem is eszembe jutott. Kintről gondolom könnyebb lenne megtalálni az okosságot!

    Köszönöm!
    Üdv

    Válasz
  12. Eve881 2017.03.08. at 12:24

    @desw: Szia! A 3hónapos (igazából mint azóta kiderült 85 napos) vízumhoz semmi különös dolog nem kellett csak a repjegy, útlevél egy fotó és a vízumigénylő lap, meg nyílván kifizetni 🙂 Az előző alkalommal utazási iroda segítségével intéztük (Mauri tours), most viszont simán bementünk a követésgre és pikk pakk megvolt a dolog, 1 hét múlva már a kezünkben volt a vízum. Egyébként ma repülünk vissza 🙂

    Válasz
  13. desw 2017.03.08. at 15:12

    @Eve881:

    Szia!

    Köszönöm az infót! Igazából akkor nem értem, hogy miért nem mondták ezt a 3 hónapos variációt nekem, de majd megpróbálom ismét. A Vietnámból kiutazás igazolásához kellett a return repjegy, ugye? Szeretnék hónapokat elmászkálni azon a környéken, és a tervem az lenne, hogy ide-oda megyek Kambodzsa, Vietnam és Laosz között, csak tudtommal földi átkelésnél nem lehet egyik országba se visa on arrival vízumot szerezni, csak a nemzetközi reptereken lehet ezt a típusú vízumot átvenni. Az ide-oda repülgetés viszont nagyon macerásnak tűnik, mert mindig vissza kellene menni valamelyik nagyobb városba.
    Jó utat és pihenést kívánok “szomszédból”!

    Válasz
  14. Eve881 2017.03.14. at 20:56

    @desw: Szia! Nekünk egy irányú repjegyünk volt Vietnámba és egy onnan Malajziaba, ugyanis oda 90nap a vízum mentesség és így volt a legegyszerűbb, hogy legyen egy kifelé szóló jegyünk is Vietnámból, nehogy ezen bukjon el a dolog és otthonról intéztük…amúgy az egy hónap már azóta elvileg lazán megy online is..Mi ezen kívül meg Indonéziát tervezzük, de mi is ide-oda utazgatunk majd az idén.. ha jól tudom Kambodzsaba és Laoszba is kell vízum, de elvileg az felvehető a reptereken igen…A nem légi átkelőnél nem tudom lehet e…én mindig a Magyar konzuli szolgálat honlapjáról tájékozódom ezekről az infókról és az elég ‘up to date’ 🙂 remélem tudtam segíteni 🙂 üdv

    Válasz
  15. Szakki 2018.02.13. at 18:08

    Udv,
    A ki – es beutazasokkal vigyazz, mert arrafele a vizumok egyszeri, max ketszeri belepesre jogositanak fel.
    Egy hasznos tip: Google -> Vietnam vizum – > kozul szolgalat oldala. Itt talalsz informaciot az egy eves vizumhoz is.

    Amugy az eteles listan szerintem siman helye lenne a tavaszi tekercseknek, de nem a kesznek, hanem amit helyiek maguk “raknak ossze” ettermekben az asztalon elottuk levo “alkatreszekbol”. Sajnos a vietnami nevet elfelejtettem.
    Na meg a soreik sem rosszat am 🙂

    Válasz

Nyomj egy kommentet!

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük